top of page
Search
  • Writer's pictureAnel Neumann

Algab A-festivali nädal: pidu, mis paneb mõtlema

12.–14. oktoobrini toimub Tartus Genialistide klubis ja Tartu Üliõpilasmajas X rahvusvaheline tudengite ja projektiteatrite A-festival. Programmis on seekord kolm truppi kolmest riigist ja fookuses individuaalsed ja kollektiivsed katsumused ning eneseületused.

Festivali peakorraldaja Kelly Kittus: Nii Leedu lavastus kui ka meie kaugeimad külalised USAst räägivad erineva nurga alt sarnastel teemadel. Rasked poliitilised olud kui ka üleilmne pandeemia panevad inimesed tegelikult ühtmoodi võitlema - ületama iseennast, oma väärtusi ümber hindama, omavahel inimestena kokku hoidma. Arvan, et ka meie inimesed on lähiaastatel midagi sarnast kogenud, kas seoses selle sama pandeemia või siis Ukraina sõjaga. Sellepärast saigi tänavu just see fookus valitud.


Läbi kolme etenduspäeva on võimalik näha kolme etendust USA-st, Belgiast ja Leedust. Festival saab avalöögi 12. oktoobril kell 18.30 Tartu Üliõpilasmajas festivali avamisega, millele järgneb kell 19.00 festivali ajaloos esimese USA-st pärit trupina Teatro Travieso (e k Ulakuste teater) ühiskonnakriitiline etendus “Puuris”.


13. oktoobril kell 15 etendub “Puuris” teist korda, samuti Tartu Üliõpilasmajas – sellele etendusele ootame kõiki, aga eriti Tartu koolinoori, kellele “Puuris” võiks olla ühiskondlikku silmaringi avav etendus.


13. oktoobri õhtul kostitame publikut teisegi etendusega: kell 19 toimub Genialistide klubis Belgia teatritrupi Jordi L Vidali kompanii etendus “Alamor”, mis on nuku- ja füüsilise teatri sugemetega etendus, mille kunstiline ja performatiivne tase on märkimisväärne ja lubab suurepärast elamust kõigile teatrivaatajatele.


Festivali lõpetab 14. oktoobril kell 19.00 Tartu Üliõpilasmajas Leedu teatritrupp Palėpė (e k Pööning) füüsilise teatrikeelega etendus "ACH, UI!" Etendus on tõeline pärl kõigile absurdi ja füüsilise teatri austajatele, kes ei pelga ka enda üle naerda.


Algav nädal on A-festivali jaoks aga eriti olulise tähendusega. Nimelt tähistab A-festival sel aastal oma kümnendat sünnipäeva, millega on jõutud olulise verstapostini Eesti teatrimaastikul. Fakt, et A-festival on toonud Eesti publiku ette juba kümnel korral tasemel välistrupid ja olulised teemad, seda hoolimata majanduslangustest, koroonakriisist ja muudest tõketest, on suur saavutus ja meil on hea meel seda tänavu tähistada.


Kelly Kittus: A-festival sai alguse soovist tuua ka meie kodulinna huvitavaid ja eripäraseid truppe, keda meie teatri liikmed ise välisfestivalidel kohtasid. Kui alguses olid meie külalisteks pigem tudengiteatrid, on aastate jooksul meie programmi sattunud järjest rohkem vabateatreid. Samuti on minu arvates oluline, et A-festivalil ei ole kunagi auhindu jagatud. Siin on oluline just teatrite omavaheline mõttevahetus ja suhete loomine, mitte nende pingeritta seadmine.


Lisainfo:

A-festivali peakorraldaja Kelly Kittus

Tel nr: 5303 8295

6 views0 comments

Comments


bottom of page