top of page
Search
  • Writer's pictureKelly Kittus

Tartu Üliõpilasteater toob lavale muinasjutulise Peeter Paani loo

Updated: Feb 26, 2022

Tartu Üliõpilasteatri ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli vilistlase, lavastaja Mihkel Kohava eestvedamisel jõuab 26. märtsil vaatajate ette muinasjutt noortele ja täiskasvanutele “Paan Peeter ja Sõbake.”“Paan Peeter ja Sõbake” räägib mängude ja lugude vajalikkusest laste kasvamisel. Vanemlik armastus ja hoidmine – selle iseloom – kujundab mastaapselt lapse elutunnetust ja ideaale: näiteks läheduse vajadust, kohusetunde ja pühendumise iseloomu. Kus vanemate armastus jääb vähemaks kui täiuslik, seal võtavad laste kasvatamise enda kanda lapsepõlve lood ja mängud, hiljem – kultuur. Laste mängudes peegeldub ka täiskasvanute maailmataju. See on muinasjutt emadele ja isadele, kes jutustavad lastele muinasjutte, loevad neile ja lasevad neil mängida.


Lavastaja Mihkel Kohava iseloomustab lavateost järgnevalt: “Peeter Paani algteksti autori James Matthew Barrie sõnum teatrivaatajale tundub olevat selline: tuleb uskuda ja usaldada armastust, tuleb uskuda ja usaldada elu. Mitte niivõrd käsu korras kuivõrd hädavajadusena, et elada, et kasvada. Tema palve võiks kõlada, et “kõigil lastel oleks üks emalik olevus, kes neid hoiab”. Ja et kõik hoidjad oleks hoitud. Minu jaoks on see muinasjutt laste seiklusjanust, mängudest ja emade armastusest laste vastu.”


Lavastus käsitleb muuhulgas praeguse noorema põlvkonna ühte keskset teemat: eskapismi, mitte-suureks-kasvamise motiivi. Peeter Paani vastuolulises kujus kehastuvad nii igavene lapselikkus, mängulisus ning uljas seiklusjanu kui ka infantiilne enesekesksus, hoolimatus, julmuseni küündiv vastutustundetus. Lavastus on trupi rühmatööna valmiv kompositsioon “Peeter Paani ja Sõbakese” jutustusest, temaatilistest etüüdidest, improvisatsioonidest. Kasutatakse ka temaatilisi lõike teistest tekstidest.
Lavastaja Mihkel Kohava,

Kunstnikud Kudrun Vungi, Johanna Mauer

Valgus- ja helikujundajad: Enor Niinemägi ja Kristjan Tammi

Osades: Getter Dolgošev, Hanna Aadusoo, Henrik Lainvoo, Hõbe-Heli Ahk, Jaana Otsa, Jan Remmelg, Jenss Lootus, Jörgen Sinka, Maria Vera Pšenitšnaja, Merili Viks, Regina Karise, Toomas Krips, Uku Pokk.

Dramaturg ja lavastaja assistent: Anel Neumann

Produtsent: Kelly Kittus


Esietendus 26.03 Tartu Üliõpilasmajas. Etendused 1., 2., 8., 9., 22., 23.04 ja 6., 7.05

Piletid 7€/9€. Piletid on müügil pool tundi enne etendust kohapeal ja Fientas.

Jälgi üritust Facebookis.204 views0 comments

Comments


bottom of page