top of page
Search
  • Writer's pictureKelly Kittus

Tartu Üliõpilasteatri 20 sünnipäev möödus rahvusvahelises melus

Updated: Dec 6, 2023

10.–13. oktoobril Tartus toimunud kaheksas A-festival tähistas tänavu Tartu Üliõpilasteatri (TÜT) 20. sünnipäeva. Suurejoonelisel galaõhtul astusid üles nii TÜT-i vilistlased kui ka sõprusteatrite esindajad mitmelt poolt maailmast.

TÜTi 20. juubelile pühendatud 8. A-festival tõi kodustele lavadele eripärased etendused. „Professionaalse Moskva autoriteatri „Eskiisid Ruumis“ lavastus „Vene Rokk“ oli festivali üheks pärliks oma suurepärase näitlejatöö ja rokk-kontserti meenutava lavastusega, aga ka Gruusia ja Belgia lavastused olid silmapaistvad ja väga tugevad,“ ütles festivali peakorraldaja Kelly Kittus. 

12. oktoobril toimunud galaõhtu tõi kokku vanad sõbrad. Ettekandmisele tulid mitmed vilistlaste humoorikad sketšid ja külalisena astus lavale Jelgava üliõpilasteater. Õhtu ametliku osa lõpetas ansambel Tori Hobune, mille üks liikmeid on TÜTi liige Annabel Berg, kes on kirjutanud ka Enor Niinemägi viimase ja samuti A-festivalil etendunud lavastuse „Mingi hulk kõnelusi“ laulud. 

Lisaks toimus mitmeid teatri sünnipäevale pühendatud üritusi: Tartu Üliõpilasmajas avati näitus TÜTi ajaloost. Samas toimus ka konverents „Tartu Üliõpilasteater 1999-2019“, mida viis läbi dramaturg Marite H. Butkaite ning kus arutati, kuhu TÜT on oma 20 tegutsemisaasta jooksul jõudnud.

Dramaturg Marite H. Butkaite rõõmustas, et alternatiive pakkuv A-festival on aastatega saavutanud järjepidevuse. „On meeldiv näha, et aastate jooksul on sügisene A-festival muutunud traditsiooniks. Sõprusteatrite ja eri maadest ning kultuuriruumidest pärit lavastused annavad võimaluse näha alternatiivset teatrit ja lavastusi, mis  rikastavad ka kohalikku maastikku. Mitmekesisus rikastab, nii publikut kui ka osalevaid truppe, kes tegelevad nii etendamise, eksperimenteerimise kui ka (üksteiselt) õppimisega,“ lausus Butkaite.

TÜTi kunstiline juht Kalev Kudu tõdes, et A-festival on praeguseks saavutanud küllaltki laia haarde: „A-festivalil olid sel aastal esindatud nii sõltumatu teater, üliõpilasteater kui ka riiklik teater – suund, kuhu nüüdseks on A-festival välja jõudnud.“ Lisaks rõõmustas Kudu selle üle, kui paljusid endiseid ja praeguseid liikmeid on TÜT oma absurdilembusega mõjutanud. „Südantsoojendav oli teatri sünnipäeval näha kõiki ilusaid, andekaid, tarku inimesi, kellele TÜT on korda läinud ja kes on kaasa saanud teatrist oskuse näha elu läbi absurdihuumori. Rõõm oli kohata nii palju endisi tudengeid ja nüüdseks minu kolleege, noori, kes töötavad erinevates eesti teatrites,“ ütles Kudu.

„Minu suurim tänu kuulub festivali korraldusmeeskonnale, kellega koos andsime neil päevil endast 110%. Hetkel teeme kokkuvõtteid ja hakkame veel nendes emotsioonides 2020. aasta A-festivali jaoks tegema ettevalmistusi,“ võttis Kittus festivali kokku.


Vaata galeriid:


Lisainfo Kalev Kudu telefon: +37255696846 e-post: kalev.kudu@gmail.com

Kelly Kittus

festivali peakorraldaja telefon: +37253038295


Pressiteate koostas

Jörgen Sinka telefon: +37256936191 e-post: jorgensinka@gmail.com


46 views0 comments

Comments


bottom of page